Časté otázky


1. Čo je to parfém, toaletná a kolínská voda?

Parfém (extrakt) obsahuje 15 až 30 % vonnej parfumovej kompozície v koncentrovanom liehu. Parfumovaná voda alebo Eau de Parfum (EDP) obsahuje 8 až 15 % vonnej parfumovej kompozície v cca 85-90% liehu. Toaletná voda alebo Eau de Toilette (EDT) obsahuje 4 až 8 % vonnej parfumovej kompozície v cca. 80% liehu. Kolínska voda alebo Eau de Cologne (EDC) obsahuje 3 až 5 % vonnej parfumovej kompozície v zriedenom, často 70% liehu (obsahuje 70 % ethanolu).


ANT - Anti-perspirant BLO - Telové mlieko EDP - Parfumovaná voda
ASB - Balzam po holení BWA - Telová voda EDT - Toaletná voda
ASH - Voda po holení DST - Deostick ROL - Guličkový deodorant
BCR - Telový krém EDC - Kolínska voda DSP - Deodorant
BGE - Telový gel EDF - Eau de Fraiche SGE - Sprchový gel

2. Čo je to Niche parfém?

Niche parfémy sú vysoko kvalitné luxusné parfémy vyrobené spoločnosťami zameranými predovšetkým na výrobu parfémov. Vyrábajú sa len v malých množstvách, majú nekomerčnú propagáciu a sú určené pre užšiu klientelu ľudí. Sú v nich použité prírodné ingrediencie, ktoré sú vysoko kvalitné a bez pridaných lacných syntetických látok. Niche parfémy sú odvážne a netradičné, spolu s nimi nosíte štýl, luxus, eleganciu a jedinečnosť v jednom. V našej ponuke nájdete cenovo dostupné niche vône na každodenné nosenie až po tie najnáročnejšie a najdobrodružnejšie parfémy, ktoré ocenia aj tí najväčší znalci.


3. Ako si vybrať správny parfém?

Predovšetkým podľa vlastného vkusu. Nikdy nevyberáme vôňu podľa vzorky pripravenej aplikáciou parfému alebo podobného výrobku, napr. na vatový tampón alebo do krytu spreja, ktorý je potom dlhšiu dobu vystavený voľne na vzduchu. Takáto vzorka vône nezodpovedá vôni výrobku v uzavretom obale. Parfumérie, ktoré majú vzorky na vatičkách, odporúčame obchádzať !!! Odborníci sa zhodujú v tom, že vôňu by sme mali vždy skúšať na vlastnej pokožke. V žiadnom prípade nestačí privoňať si k testovaciemu papieriku alebo flakónu! Najlepšie je vraj parfém aplikovať na zápästie z dostatočnej vzdialenosti a po chvíli, keď vôňa trochu vyprchá, privoňať si len raz – dlho a zhlboka. Mali by sme počkať aspoň dvadsať minút, v ideálnom prípade až hodinu, aby sa uvoľnili všetky jej tóny. Nikdy nepoužívajte viacero parfémov zároveň, pretože každý je sám o sebe harmonický celok. Keď sa navoňavkujete viacerými parfémami, poruší sa charakter jednotlivých vôní a výsledok môže vyznieť veľmi nepríjemne.


4. Je pravda, že rovnaký parfém má na každom z nás inú vôňu?

Áno, je to pravda. Každý človek má svoju vlastnú špecifickú vôňu. Závisí to na vlastnostiach jeho pokožky, spôsobe výživy a životných zvyklostiach. Parfém, ktorý pri jednom používateľovi vonia veľmi príjemne, môže na pokožke iného používateľa pôsobiť úplne odlišne.


5. Môže parfém ovplyvniť náladu?

Áno, môže. Vôňa pôsobí bezprostredne na psychickú rovnováhu. Príjemná vôňa dokáže veľmi rýchlo zlepšiť náladu, ale aj naopak. Prenikavá, veľmi intenzívna vôňa znekľudňuje a môže vyvolať aj určité potiaže.


6. Existujú pravidlá, ako sa má parfém používať?

Áno. Parfém nikdy nesmie tyranizovať okolie. Tu viac ako niekde inde platí zásada, že menej je vždy viac. Počas dňa je žiadúce používať ľahšie parfémované vody. Je vhodné voliť vône s ohľadom na ročné obdobie. Pre teplé letné dni sú stvorené svieže kvetinové, prípadne citrusové vône a ich mnohé modifikácie. V chladných ročných obdobiach sa uplatnia skôr ťažšie balzamické i orientálne typy vôní. To samozrejme nemusí byť pravidlom. Výber vône parfému sa riadi osobným vkusom a spôsobom života.


7. Prečo sa nemá používať viac rôznych vôní súčasne?

Každý parfém je jedným harmonickým celkom. Ak sa použije súčasne iný a odlišne intenzívne voňajúci prípravok, dochádza často k disharmónii, ktorá vo svojom komplexe môže vyvolať nepríjemný dojem.


8. Ako a kde sa má parfém nosiť?

Je to predovšetkým otázka koncentrácie. Ak sa použije zaužívaná kvapka nanesená za ušným lalôčikom, je tým spravidla chápaný parfém. Všeobecne sa parfém nanáša na miesta, kde je pod pokožkou najviac krvných vlásočníc, t.j. do lakťovej jamky, ale i do podkolenia - do miest, kde je pokožka najteplejšia a kde sa vôňa parfému naplno rozvinie. Parfém sa tiež nanáša na vlasy, tesne nad pokožku hlavy. Mimoriadne dobre vyniká parfém na odevoch z prírodných materiálov a na kožušinách, nedoporučuje sa však nanášať ich napr. na biele a svetlé odevné súčasti, obzvlášť nie na prírodný hodváb.


9. Ako dlho je parfém použiteľný a ako sa pozná, že práve teraz je v poriadku?

Ak nie je flakón s používaným parfémom vystavený účinku denného svetla a teplotám vyšším ako asi 20°C, vydrží 2 roky i viac. Parfém, ktorého farba sa mení, väčšinou na tmavší odtieň a okolo jeho uzáveru sa usadzuje pryskyricový prstenec, je spravidla starý. Aj kyslá a pryskyricová vôňa signalizuje, že parfém má svoju dobu použiteľnosti už za sebou.


10. Kam ho nanášať?

Vône sa najintenzívnejšie rozvíjajú na bodoch, kde sa dá nahmatať pulz. Najteplejšie a najväčšmi prekrvené sú – vnútorná strana zápästia, kolien a členkov, lakťová jamka, ušný lalôčik, hrdlová jamka, oblasť kľúčnych kostí. Ideálne je parfém použiť hneď po osprchovaní, veľmi efektné je nastriekať si ho na čerstvo umyté vlasy. Alkohol sa z nich po chvíli odparí a na vlasoch ostanú iba vonné oleje, takže sa nevysušia. Vône sa dobre držia na vlne, hodvábe a iných prírodných materiáloch, ale nezabúdajte, že parfém môže na vašom odeve zanechať škvrny!


11. Prečo po čase necítime vlastný parfém?

Nos je zmyslový orgán, ktorý sa rýchlo unaví. Čuchanie je namáhavá činnosť - musíme do nozdier vťahovať vzduch, lebo iba tak cítime vône. Keďže dýchanie je prirodzené, automaticky vdychujeme aj vône a vedome pracujeme len vtedy, keď cielene privoniame k niečomu príjemnému, alebo zadržiavame dych, aby sme necítili nepríjemný pach. Čuch sa v prípade podobných vôní otupí rýchlejšie. Preto my sami po krátkom čase už tú istú vôňu necítime, kým naše okolie áno.


12. Menej je niekedy viac!

Parfém používame na to, aby sme zdôraznili svoju osobnosť, a nie na odstrašovanie vášho okolia. Ideálne je mať ich niekoľko a voliť si z nich podľa ročného obdobia, príležitosti, veku a dennej hodiny. V lete sú vítané svieže citrusové vône, v zime si môžeme dovoliť aj niečo zmyselnejšie. Podobne je to aj s výberom parfému na bežné denné použitie a večerné príležitosti. Vedeli ste, že...?

  • čuchový zmysel je najslabší ráno a je asi tisíckrát silnejší ako chuť, vekom však slabne,
  • vône umocňujú naše vnímanie a dokresľujú význam všetkých ostatných zmyslov,
  • ženy majú lepší čuch než muži,
  • nefajčiari sú na vône oveľa citlivejší než fajčiari,
  • veľké nosy – to sú odborníci na prípravu parfémov na celom svete. Dokopy ich je asi pätnásť. Rozlíšia tristo až štyristo vôní. Obyčajný človek rozpozná naraz iba tri či štyri,
  • ak vystihne žena práve tú vôňu, ktorú muž obľubuje, zvýši sa jeho pripravenosť flirtovať až štvornásobne,
  • ak má žena správny parfém, muž sa na ňu pozerá dvakrát dlhšie ako s nesprávnym,
  • šanca, že ju osloví, stúpne na 78 percent,
  • pozitívny pocit viazať sa na konkrétnu ženu stúpne účinkom správneho parfému až o neuveriteľných 240 percent.